Ludányhalászi Budapesttõl 90 km-re, Nógrád megye északi részén, a Szlovák határnál, az Ipoly völgyében található. Több kis település (Halászi, Nógrád-Ludány, Horka) egyesítésével jött létre 1948-ban.
Halászi: A Balassák őseinek birtoka volt 1250 körül, 1800-ban Gyürky és Pejacsovich grófok az urai. Nógrád-Ludány: Szintén a Balassa család tulajdona 1250 körül, 1301-ben már említik templomát, ami 1688-ban már romos, de 1760 körül újjáépítették, 1889-ben egy tűzvészben leégett és ezt követően teljesen átalakították. Védőszentje Szent András apostol. A Vármegyék Monográfiája így jegyzi: „Ludány 1934-ben Magyar kis község, körjegyzõi székhellyel, postája, távírója, vasút állomása, Valent Lajosnak pedig gõzmalma van.” Az 1900-as évek elején kezdett kiépülni a falu Horka elnevezésû településrésze.
A község nevezetessége még a Ráday kastély, amit Ráday Pál 1700-ban kezdett építeni. Az épület egyemeletes klasszicista lakóház. A történelem során különböző intézmények foglalták el az épületet. Volt kolostor, iskola, szeretetház, napjainkban pedig szociális otthon. 50 hektáros kertje védett terület a Bükki Nemzeti Park felügyelete alatt. Ráday középbirtokos nemes volt, a Nógrádi rendek 23 évesen választják meg jegyzõjüknek, 1703-ban Rákóczi belső titkára lesz, majd később erdélyi kancellár.
Temetőjének különlegessége a keresztek páros sorban való egymás utáni hantolás, mely az alábbi képeken megfigyelhető.