A székelyderzsi erődtemplomot – mely 1999-től az UNESCO Világörökség része – a XIII.-XIV. században kezdték építeni, majd az 1500-as években várfallal vették körül és bástyákkal erősítették meg. A templom tetején szuroköntőkkel és lőrésekkel külön védelmi szintet létesítettek. A templomerődöt több támadás érte, a legnagyobb pusztítást Basta zsoldosai (1605) és Ali pasa martalóc hordái (1661) vitték véghez.
A vészterhes idők elmúltával lebontották a várfal belső oldalán végigfutó gyilokjárókat, gerendáikat felhasználva színeket építettek. A falu lakossága ma is ott őrzi gabonakészleteinek egy részét. A bástyákban napjainkban is szalonnát tárolnak; egy-egy bástyán több család osztozik, akik maguk közül egy kulcsost választanak. A megbízott minden szerdán adott időben kinyitja a bástyát, s minden család annyit vág a magáéból, amennyire egy hétre szüksége van. Az ujjnyi vastag kampókat, amiken a szalonnák lógnak, generációról-generációra öröklik a családok.
A templom belsejében számos freskótöredék került napvilágra, legszebb talán az 1419 körül készült, Szent László legendát megelevenítő ábrázolás.